ایران شناسی > مجموعه ها
 
کتاب خوانی کتابخانه شخصی کتاب های برگزیده گالری اخبار کتاب بچه خوانی
بازگشت به صفحه قبل
 
     
 

خراسان جنوبی

خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی درمرزافغانستان بین استان های خراسان رضوی، کرمان، سیستان و بلوچستان، اصفهان و یزد واقع شده است . مرکز آن بیرجند و شهرهای دیگر آن قاین، نهبندان و سربیشه اند.
بیرجند
بیرجند در 1309کیلومتری تهران در زمینی هموار که دورادور آن را بیابان کویر فرامارکوپولو در سفرنامه خود ازآنها ياد کرده، اشاره به دو شهر تون (فردوس) و قايِن در قُهِستان باشد. به دلیل موقع جغرافيايي قُُهِستان، یعنی دوربودن ازمرکزخلافت بغداد و قرارداشتن درحاشيه ی کوير، اين منطقه در حمله ی اعراب و گسترش اسلام، پناهگاه زرتشتيان شده بود. درقرن پنجم هجري(يازدهم ميلادي) نيز پيروان اسماعيليه دراين ناحيه قلعه هايي براي خود بناکرده بودند. سَلجوقيان و خوارَزمْشاهيان براي سرکوب کردن اسماعيليه، بارها به قُهِستان لشکرکشيدند، امّا سرانجام هولاکوخان ايشان را برانداخت و قُهِستان را ویران کرد. ناصرخسرو درسفرنامه خويش از اقامت در اين منطقه و ديدار با بزرگان و دانشمندان اسماعيلي مذهب سخن ها گفته است.
ازمهم ترين آثار تاريخي قاينات مسجد جامع آن است که از قرن هشتم هجري (چهاردهم ميلادي) به يادگار مانده. بقعه ی امامزاده موسی و قصر علم دربیرجند و غارهای طبیعی پیرامون آن از دیگر دیدنی های آن جاست.