ایران شناسی > مجموعه ها
 
کتاب خوانی کتابخانه شخصی کتاب های برگزیده گالری اخبار کتاب بچه خوانی
بازگشت به صفحه قبل
 
     
 

امویان

امویان

امويان پس از كناره گيري امام حسن (ع) به حكومت رسيدند آنان از معاويه ابن ابي سفيان (41-60 هجري ) تا مروان دوم (127-132 هجري ) 91 سال حكومت كردند . پايتخت آنها شهر دمشق بود . دستگاه باشكوه و پرتجمل مانند شاهان ايراني پديد آوردند . اوقات آنها بيشتر صرف ايجاد قدرت و حكومت مي شد و به اسلام و معنويات توجهي نداشتند . اهل فضل و دانش در نزد آنان حقير بودند تمام دوره آنان بازگشت به زمان جاهليت بود .
يزيد بن معاويه (60-64 هجري ) فاسد ترين و شقي ترين خلفاي بني اميه بود . او حضرت امام حسين (ع) و جمعي از يارانش را در كربلا به شهادت رساند . در سال 64 هجري مردم مدينه يزيد را از خلافت خلع كردند و او خود در رأس سپاهي به ان شهر رفت و پس از تصرف مدينه دستور داد براي عبرت سايرين هفتصد نفر از بزرگان قريش و دوازده هزار نفر از اهالي مدينه را گردن زدند . حتي خانه كعبه را با منجنيق سنگباران كرد و قسمتي از آن را آتش زد ولي موفق به تصرف مكه نشد و در 14 ربيع الاول سال 64 در حاليكه مست بود و پي در پي مي رقصيد ناگهان پايش به سنگي گرفت و به زمين خورد و مرد .
آخرين خليفه اين خاندان مروان دوم بود كه به او مروان حمار مي گفتند . حكومت او هم توأم با شقاوت و خونريزي و كشتار بود . مروان در جنگي كه در كنار رود زاب در بين النهرين با سپاهيان عباسيان كرد مغلوب شد و سپس به مصر گريخت . پس از آن با جمعي از فراريان اموي دستگير شد و در 27 ذيحجه سال 132 هجري بوسيله ابومسلم خراساني به قتل رسيد و بدينسان سلسله بني اميه به دست اين سردار بزرگ منقرض گرديد .