اخبار كتاب > از سایر رسانه ها
 
  کتاب خوانی کتابخانه شخصی کتاب های برگزیده ایران شناسی گالری بچه خوانی
بازگشت به صفحه قبل
 
     
 
خبر جديد
 چهل‌و‌هشتمین نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان بولونیا کلیدخورد
ادامه...
     

چهل‌و‌هشتمین نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان بولونیا کلیدخورد نظردهی (1) تعداد بازديد (2167)

به گزارش لیزنا، بزرگترین نمايشگاه كتاب كودك و نوجوان بولونيا، با حضور بيش از 1300 شركت‏ كننده از بيش از 76 كشور جهان در فضاي نمايشگاهي و غرفه‏ هايي كه براي اين منظور تعبيه شده‏اند، از امروز مورخ 28 مارس 2011 (8 فروردين 1390) در ایتالیا آغاز به‌كار مي‌كند و تا 31 مارس (11 فروردين) ادامه خواهد داشت.

نمايشگاه كتاب بولونيا كه از سال 1963 تا كنون در بولونياي ايتاليا برگزار مي‏ شود، مهم‏ترين و بزرگ‏ترين نمايشگاه كتاب كودكان در سراسر جهان است که هر سال طی چهار روز در آخرین روزهاي ماه مارس ميلادي برگزار مي‏ شود.

اين نمايشگاه فرصتي براي گردهمايي ناشران، تصويرگران، مديران و مترجمان كتاب‏هاي كودكان براي ارائه‏ و به اشتراك گذاری تجربيات و در نهايت انتخاب بهترين آثار و شركت در كنفرانس‏ها و كارگاه‏هاي آموزشي، جمع‏آوري اطلاعات درباره‏ي تازه‏های نشر كتاب كودك در جهان است.

نمايشگاه كتاب كودك بولونيا همچنين محلي است براي اهداي جوايز معتبري از جمله بولونيا راگاتزي كه در چهار گروه داستاني، غيرداستاني، آثار غير غربي و آثار تازه متشر شده به برگزيدگاني از مليت‏هاي مختلف تعلق مي‏گيرد. از سال ٢٠١٠ نیز جایزه‌ی جدیدی به بهترین آثار تصویرگران کم‌تر از ۳۵ سال اهدا می‌شود.

برنده جایزه یادبود آسترید لیندگرن به عنوان گرانترین جایزه ادبیات کودک جهان هر سال همزمان با نمایشگاه کتاب کودک بولونیا که در سوئد برگزار می‌شود به طور مستقیم در این نمایشگاه اعلام و برنامه مربوط به آن پخش می‌شود.

همچنین هر دو سال یکبار، برنده جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن، مهمترین جایزه ادبیات کودک جهان، در این نمایشگاه معرفی می‌شود.

از دیگر برتري‏هاي نمايشگاه كتاب كودك بولونيا كه باعث تمايز آن در بين نمايشگاه‏هاي بين‏المللي مشابه شده، حضور تاثيرگذار و پررنگ بيش از 600 روزنامه‏نگار برتر از 70 كشور جهان براي پوشش خبري اين رخداد بين‏المللي در بولونيا است.

امسال تعدادی از ناشران ايراني عضو اتحاديه‌ي ناشران و كتاب‌فروشان تهران از نمايشگاه بولونيا بازديد مي‌كنند و در همايش‌ها و نشست‌هاي تخصصي با ناشران بين‌المللي حضور مي‌يابند.

در کنار چهل‌و‌هشتمين دوره‌ي نمايشگاه كتاب كودك نوجوان، جشنواره تصویرگری کتاب بولونیا نیز برگزار می‌شود که آثار سه  تصویرگر ایرانی کتاب کودک: نوشین صفاجو، مرجان فرمانی و راشین خیریه برای چاپ در کاتولوگ به چشم می خورد.