خانه > اخبار كتاب
 
  کتاب خوانی کتابخانه شخصی کتاب های برگزیده ایران شناسی گالری بچه خوانی
بازگشت به صفحه قبل
 
     
 
خبر جديد
 آغاز فراخوان اهدای کتاب به مراکز آموزشی جديد!
ادامه...
     

نمایشگاه دائمی کتاب‌های درسی ایران در کتابخانه آیت‌الله العظمی بروجردی نظردهی (0) تعداد بازديد (54)

 به گزارش لیزنا، غالب این منابع از جمله آثاری هستند که تألیف یا مورد تأیید وزارت معارف وقت (وزارت آموزش و پرورش) بوده و برای تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی تهیه شده است. در حال حاضر این مجموعه شامل ۴۰۰۰ نسخه است که تعداد ۵۰۰ عنوان از آن چاپ سنگی است.

اکثر کتاب‌های چاپ سنگی متعلق به بازه زمانی (۱۳۰۰-۱۳۵۰قمری) است. سایر مجموعه در بازه زمانی (۱۳۴۰ -۱۳۲۰ شمسی) منتشر شده است. قدیمی‌ترین اثر مربوط به دهه ۱۲۸۰ شمسی (دوره حکومت محمدعلی شاه و احمد شاه قاجار) و جدیدترین آنها مربوط به سال ۱۳۵۷است.

این مجموعه از موقوفات مرحوم «محمد رمضانی» صاحب نشر کلاله خاور است که در مقطع ابتدایی (حدود ۷۰۰ عنوان) و مقطع متوسطه و عالی ( حدود ۲۳۰۰ عنوان) طبقه‌بندی شده‌اند.

آثار افرادی فرهیخته‌ای چون ابوالقاسم برهان؛ بدرالملوک بامداد (صاحب امتیاز روزنامه زن روز)؛ پرفسور محمدتقی فاطمی؛ حسین گل‌گلاب؛ احمد پارسا (نخستین پیش‌کسوت دانش گیاه‌شناسی و بنیان‌گذار موزه علوم طبیعی ایران)؛ مهندس علیرضا افضلی‌پور (بنیانگذار دانشگاه شهید باهنر کرمان)؛ عباس اقبال آشتیانی؛ غلامرضا رشید یاسمی؛...  از ویژگی‌های این مجموعه به‌شمار می‌رود. همچنین کتب تعلیمات دینی که تحت نظر و تصویب «آيت‌الله العظمی حسين طباطبايي بروجردي (ره)، آيت‌الله سيد محمد حجت تبريزي کوه‌کمري و آيت‌الله العظمی سيد محسن طباطبايي» جهت آموزش در مدارس منتشر شده، از دیگر ویژگی‌های آن به‌شمار می‌رود.

جهت سازماندهی این مجموعه از شاخۀ «آموزش و پرورش» رده‌بندی کنگره همراه با تغییرات جزیی استفاده شده و کل منابع در شاخه LB طبقه‌بندی شده‌اند. این مجموعۀ آموزشی موضوعات «علوم طبیعی، شرعیات، ریاضیات، هندسه، علوم اجتماعی و انسانی،  فیزیک، شیمی، تاریخ، جغرافیا، زبان و ادبیات فارسی و آموزش‌های فنی و حرفه ای» را شامل می‌شود.

کتاب‌هایی مانند روش تدریس آموزگاران، کتب درسی کشورهای دیگر، کتابهای راهنمای تحصیلی، شیوه‌نامه امتحانات، کتاب‌های برنامه‌ریزی درسی و ... از دیگر منابع تشکیل دهنده این مجموعه هستند.

 

علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۲۰ با حضور در کتابخانه از نمایشگاه دیدن کنند. همچنین اطلاعات کتابشناسی این مجموعه را در سایت کتابخانه (www.blib.ir) قابل جستجو است.